مرکز میکروپیگمنتیشن سایه - با مجوز وزارت بهداشت ایران

برای دیدن نمونه کارها کافیست اینجـــا کلیک کنید

تماس از ساعت 10 الی 18 22382605  ،  09381940706

تاثیر نیت بر موفقیت


تاریخ درج : 1390/06/30
تعداد نمایش : 5837

همه ی ما در انجام کارهای خود قصد و نیتی داریم، و کمتر پیش می آید که بدون هدف کاری را انجام دهیم. به طور کلی، نیت به سه دسته تقسيم‌بندی می‌شود: «نیت عادی»، «نیت معنی‌دار» و «نیت معنوی».
در اين مقاله به يكي از اصلي‌ترين تفاوت‌هاي انسان با حيوان می پردازیم. تفاوت انسان با حيوانات حتي باهوش‌ترين آنها در داشتن نيت است. انسان مي‌تواند نيت معني‌دار داشته باشد يعني هدف خود را از انجام يك كار مي‌داند در حالي كه حيوانات نيت عادي دارند و نيتشان برگرفته از غريزه حيواني آنهاست و درك درستي از نتيجه‌ كاري كه انجام مي‌دهند ندارند. به عنوان مثال انسان با هدف تشكيل خانواده همسر اختيار مي‌كند، حيوانات هم جفت انتخاب مي‌كنند و در زمان مناسب با نيت انتخاب جفت دست به فعاليت‌هاي غريزي و طبيعي مي‌زنند ولي دركي از هدف اصلي عملي كه انجام مي‌دهند ندارند. با اين مثال ساده مي‌تواند فهميد كه حيوانات هم مي‌توانند نيت داشته باشند ولي نيت عادي، اين انسان است كه علاوه بر نيت عادي نيت معني‌دار هم دارد.
برای رسیدن به مرحله‌ نیت معنی‌دار، لازم است بتوانیم نظام كلي كه حاکم بر جامعه است را در نظر بگیریم. بچه‌ها، نوجوانان و بعضی بزرگ‌تر‌ها که مبتلا به کندذهنی هستند. خیلی چیزها را در مورد نتیجه‌ اعمالشان درك می‌كنند، اما نمي‌توانند مثل سایر بزرگ‌ترها نيت معني‌دار داشته باشند و با توجه به نظا‌م‌های اجتماعی زندگی کنند. به عنوان مثال، ما نمی‌گذاریم كه یک بچه قرارداد خرید خانه‌ای را امضا كند، زيرا تعهد او معني‌دار تلقی نمی‌شود )حتی اگر حسابی به اسم او در بانک باز شده و پول كافی برای خرید آن خانه هم در آن حساب موجود باشد(. ما معتقدیم که او نمی‌تواند حقوق و منافع خود را آن چنان که باید تشخیص دهد. اگر چه همان بچه ممکن است بتواند جنبه‌هايی از آن وضعیت خاص را متوجه شود، ولی هنوز به طور کلی و همه‌جانبه قادر نیست که خود را با موازین و نظام حاکم بر جامعه تطبیق دهد.
نیت، عملکرد پیچیده ذهنی خاصی است. ابتدا ما برنامه‌ریزی می‌كنيم که به چه نحو در موقعیت خاصی عمل کنیم تا به هدف مورد نظرمان برسیم. در مرحله بعد، باید احساسات و عواطف مناسب برای اجرای آن كار را در خود به وجود آوریم؛ چون تقریبا هیچ وقت کارها درست طبق برنامه‌ از پیش طراحی شده انجام نمي‌شوند. لازم است نیت ما با هوشمان رابطه داشته باشد، به نحوی که بتوانیم برنامه‌ اولیه را در هر مقطع با شرایط واقعی تطبیق داده و آن را به عمل درآوریم.
توجه معنوي و نیت باید دست در دست يكديگر عمل كنند. در هر تعهد جديد، ميزان آگاهي و شناخت و نحوه‌ عملكرد ما در آن تعهد سبب تغيير نيت ما مي‌شود. هر بار که براساس آن نیت عمل کنیم، نتیجه‌ حاصله را به عنوان اطلاع اضافی در خود نگه می‌داریم تا بتوانیم از آن در وضعیت‌های مشابه بعدی استفاده کنیم و نتیجه بهتری عاید خود سازیم .اگر این کار به نحو صحیح صورت گیرد، شعور متعارف ما بيشتر می‌شود.
نیت، جزئی از خصوصیات فردی و شعور متعارف ما به شمار می‌رود. وقتی ما به دفعات و به طور مداوم بتوانیم روی یک نیت خاص عمل کنیم، آن شیوه عملکرد، جزئی از نظام رفتاری و شخصیت ما می‌شود و حاكي از نحوه‌ نگرش ما در مورد عملکردهای بیرونی است. این فرایند، کیفیت شعور متعارف را تشكيل مي‌دهد. پروفسور مويا در كتاب خود به این نکته اشاره مي‌کند که ما آن چیزی هستیم که مجموعه‌ نیت‌ها ما را به وجود می‌آورند. نیت‌هاي ما آن چیزهايی هستند كه ما به موقعيت‌هاي زندگيمان اضافه مي‌كنيم، مانند ژن، غریزه، نحوه‌ تربیت و محیط زیستمان. به این ترتیب، اين مجموعه واقعیت فعلی ما را نشان مي‌دهد و سبب مي‌شود. که ما آزادانه تعهدهای خاصی را بر عهده بگیریم، بدون آن‌که كسی آنها را به ما تحمیل کرده باشد. به عبارت دیگر، آنها معرف روش رفتاری طبیعی و کیفیت توجه جهت‌دار ما هستند.
منظور از نيت معنوي اقدام‌هايي است كه ما در موارد عادي و مادي روزمره انجام مي‌دهيم، منتها شرايط خاصي را با هدف معنوي نيز در نظر مي‌گيريم پيشرفت ما در معنويات بستگي به توانايي ما در توجه به جنبه معنوي نيت‌هايمان و كيفيت عمل بر اساس آنها دارد.
بهترين راه براي به‌دست آوردن نيت معنوي، متعهد بودن به اعمالي است كه اغلب اديان و آيين‌هاي معنوي آنها را اخلاقي شمرده و به ما توصيه كرده‌اند. با اين روش، شما مي‌توانيد نتيجه كار خود را ببينيد و در نظر بگيريد كه بدون داشتن نيت معنوي همان كار را به چه صورتي انجام مي‌داديد و در آن صورت نتيجه حاصله تا چه اندازه متفاوت مي‌بود. نيت‌هاي معنوي ما را به اين تعهد وادار مي‌كنند كه در موقعيت‌هاي مادي زندگي روزمره به شيوه‌اي عمل كنيم كه در جهت هدف معنويمان باشد. به همين مناسبت بسيار سودمند است كه بدانيم اكثر نيت‌هاي معنوي ما بايد هماهنگ و همراه با نظام نيت‌هاي عادي و معني‌دار انتخاب شود تا هم در دنياي مادي كاربرد داشته باشند و هم ما را به شعور متعارف بهتري برسانند.
روان‌شناسی عاملی است که ما را در تشخیص و اصلاح نيت‌های غلط كمك می‌كند تا بتوانیم با كارايی بیشتر به هدف‌های خود برسیم. با تشخیص و به کار بستن نیت مناسب در هر موقعیت مي‌توانیم نحوه‌ برداشت فکری و شیوه عملکرد خود را به نحوی تعدیل کنیم که هم با میزان توانايی ما مطابقت داشته باشد و هم ما را به نتیجه‌ مطلوب برساند.
با چنين توضيح طولاني، تا حد قابل قبولي برايمان روشن شد كه نيت چيست ولي اهميت آن را وقتي مي‌فهميم كه متوجه مي‌شويم «در ارزش‌گذاري نتيجه‌ عمل، نيت تقدم بر عمل دارد .» يعني وقتي مي‌خواهيم به عملي نمره موفقيت بدهيم ابتدا بايد اين ارزش‌گذاري را براي نيت انجام دهيم. با توضيحات فوق مي‌توانيم تا حدودي روي نيات خود ارزش‌گذاري كنيم البته اين مطلب بسيار به ميزان خودشناسي ما بستگي دارد و خودشناسي هم كاملاً با مبارزات دروني و تجربه رابطه دارد.
حالا وقت آن رسيده است كه برگرديم به موضوع اصلي مقاله: نيت چه تاثيري بر موفقيت دارد؟ فقط خيلي مختصر يادآوري مي‌كنم كه منظور از موفقيت هميشه پيمودن طولي مدارج شغلي و يا مالي نيست، گاهي موفقيت را در عمق مي‌توان يافت نه در ارتفاع! چه بسا كه گاهي بعضي موفقيت‌ها از هزاران شكست بدتر است و چه شكست‌هاي ظاهري كه هزاران موفقيت را تحت‌تاثير خود قرار داده است،‌ قبلا در يك سلسله مقاله در اين مورد صحبت كرديم.
با اين توضيح مجددا سوال قبل را مطرح مي‌كنيم كه، اگر بخواهيم يك عمل را ارزش‌گذاري كنيم كه موفق بوده است يا خير؟ بايد نيت نهفته در پشت آن عمل را نيز ارزيابي كنيم. اما آيا روي اعمال ديگران مي‌توانيم ارزش‌گذاري كنيم، براي چنين ارزش‌گذاري لازم است كه ابتدا نيت آنها را از انجام عملشان بدانيم، آيا ممكن است؟ تصورش خيلي سخت است. وقتي نيت اعمال خودمان را به سختي تشخيص مي‌دهيم، چطور مي‌توانيم، نيت اعمال ديگران را تشخيص دهيم!؟ من به خودم جسارت مي‌دهم و مي‌گويم كه بله نيت خودمان و حتي ديگران را مي‌توانيم در ارزش‌گذاري عمل تشخيص دهيم ولي با كمي تاخير زماني.
اين موضوع در مورد خود ما هم صدق مي‌كند يعني اگر نتوانستيم به دليل ضعف در خودشناسي نيت واقعي خود را كشف كنيم، با گذشت زمان از روي نتيجه اعمالمان مي‌توانيم به حدودي از آن پي ‌ببريم و به اين ترتيب حدودي از موفقيت خودمان را ارزيابي كنيم.
تهیه و گردآوری:: گروه سلامت پرداد

loading...

     

استخدام در بانک  رزومه کاری  استخدامهای امروز تهران  استخدام شرکت نفت سال 96

آهنگ جدید بهترین هتلهای استانبول

مردی که هزاران زن خاطر خواه او هستند!! +عکس

عکس تکان دهنده ای که لیلا اوتادی منتشر کرد

نظرتان درباره این دختر جذاب چیست؟! +تصاویر

اعدام عاملان ناامنی در بوشهر در ملاء عام +عکس (18+)

اقدام هولناک و باورنکردنی یک عکاس در آتلیه عکاسی +تصاویر

عکس لو رفته از دختر آقای فوتبالیست مشهور در حال مصرف الکل!

عکس جنجالی بازیکن مشهور پرسپولیس با زنان بی حجاب!

مهناز افشار در حال کوهنوردی+عکس

چرا الناز شاکردوست از ایران رفت؟! +عکس

عکس جدید مهناز افشار و دخترش

وحشتناک ترین دختر دنیا! +تصاویر(18+)

بهنوش بختیاری در کنار دختران زیبایش! +عکس

برهنه شدن زن در خیابان به خاطر همسرش! +عکس

خواستگاری شرم آور سیفعلی از بهنوش بختیاری!! +عکس

اقدام زشت و غیر اخلاقی خواننده زن در شیرینی فروشی! +عکس

مطالب مرتبط :

ماساژ ساده اما اثر بخش با فشار درمانی

حرکات آرامش بخش و درمانی
خواص و ارزش سنگ يشم

اين سنگ باعث شادي خيلي زياد در انسان مي‌شود.
چگونه پولدار شویم

معمولا اولین چیزی که با شنیدن واژه پس انداز به ذهن اکثر ما ایرانی ها می رسد، بانک است. از نظر ما ایرانی ها، پس انداز یعنی پول هایی که در بانک می گذاریم تا در روز مبادا از آن استفاده کنیم.اما پس انداز یا همان saving در واقع " درآمد خرج نشده یا مصرف معوق است...
روش های ترک عادتهای عصبی

وقتی عصبی می شویم حالت خاصی به ما دست می دهد که برای آرامتر شدن خود متوسل به آن کارها می شویم، اما باید بدانیم که آسیبهایی در مدت زمان به ما وارد خواهد شد که جبران آن خیلی سخت تر از ترک این عادت هاست.
راه های ابراز علاقه به همسر را بیاموزید

بهبود روابط زناشویی,روابط زناشویی,روابط احساسی زناشویی, رابطه زن و شوهر, روش های نزدیک شدن زن و شوهرها,شاید باور نکنید ولی راه های ساده ای برای ابراز علاقه به همسرتان وجود دارد...
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی :    
*عدد بالا:
جستجو های مرتبط
کلید واژه ها
 

جهت عضویت در سایت و دسترسی کامل به تمامی مطالب سایت ، اطلاعات زیر را کامل نمایید. لطفا پست الکترونیک (ایمیل) خود را صحیح وارد نمایید. پست الکترونیک شما به عنوان نام کاربری در سایت ثبت خواهد شد و با پست الکترونیک خود می توانید وارد سایت شوید.

نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :    
 
رمز عبور :  
تکرار رمز عبور :